0
0

¨

Toplam Tutar

Wakeboard Nasıl Seçilir?

Wakeboard Nasıl Seçilir?


Wakeboard dünyasına hoş geldiniz! Freedom Mağazalarımızdaki uzman arkadaşlarımızın sizler için kısaca derlediği Wakeboard dünyası hakkındaki faydalı bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz.Wakeboard boyu:

Wakeboardunuzun boyuna karar verirken kaç kilo olduğunuzu ve hangi stilde kaydığınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Wakeboard boyu modelden modele farklılık göstermektedir, Wakeboard modelleri kendilerine has kilo-boy tablolarına sahiptir. Almanız gerekenden kısa bir wakeboard seçerseniz bu sizi büyük bir hayal kırıklığına uğratabilir. Aşağıda genel bir boy kilo tablosu yer almaktadır. Ayrıca neden uzun veya neden kısa board seçmeniz gerektiğini de kısaca anlatacağız.Wakeboard boy tablosu:


 
Kilonuz (Kg)
Wakeboard boyu (cm)
<45 <130
40-70 130-134
60-80 135-139
75-115 140-144
90-125 >144


Kısa wakeboard seçimi:

Kısa wakeboardlar uzunlara göre su ile temas eden yüzey alanları az olduğu için daha yavaş kalırlar ve kontrol için daha fazla güç harcamanız gerekmektedir. Ancak kısa wakeboard seçmenin avantajları ise daha kolay manevra ve hava hareketlerinde rotasyon yapılabilir olmasıdır. Diğer bir yandan ise inişlerde yüzey alanı küçük kaldığı için hava hareketlerinden sonraki inişlerde stabil inmek daha zordur.

Uzun wakeboard seçimi:

Uzun wakeboardlar kullanım olarak daha konforlu ve yeni başlayanlar için daha uygundur. Uzun Wakeboardlar kısalara göre daha ağır olduklarından dolay hava hareketlerinde daha fazla efor harcamanız gerekmektedir. Ancak yüzey alanları daha geniş olduğu için inişlerde daha rahat inilmektedir.


Wakeboard Tasarımları


Wakeboard tasarımları genel olarak Continuour Rocker, 3-Stage Rocker ve Hybrid Rocker olmak üzere üç'e ayrılır.Continuous Rocker:

Continuous rocker boardun bir ucundan diğer ucuna kadar uzana kesintisiz yay şeklidir. Bu stildeki wakeboardlar genellikle başlangıç için veya yüksek hızlara çıkanlar için uygundur. Kesintisiz yay şekli sayesinde stabil ve kolay dönüşlere olanak sağlar.
3-Stage Rocker:

3-Stage rocker boardların burun ve kuyruk kısımları havada merkezleri ise tabana temas edecek şekildedir. Bu stildeki wakeboardların avantajları su üzerinden pop alırken daha yükseğe çıkmanızı sağlar ve box hareketlerinde finlerinizin box ile temasını keser.


 

Hyibrid Rocker:

Her markanın farkı şekillerde Hyibrid boardları bulunmaktadır ve her board diğer iki stilin farklı özelliklerini taşımaktadır.

 

Wakeboard Bağlaması Nasıl Seçilir?

 
Wakeboard bağlamanız, boardunuzu kullanırken sizinle boardun arasında bulunan ve sizin tepkilerinizi wakeboardunuza ileten en önemli parçadır. Wakeboard bağlaması ayağınıza tam oturmalıdır. Bağlamanız çok sıkı olursa bu sizin canınızı acıtır ve komforlu bir sürüş yapamazsınız ancak çok gevşek olması durumunda da Wakeboardunuzu istediğiniz gibi yönlendiremezsiniz. Wakeboard bağlamaları Open-Toe ve Closed-Toe olmak üzere iki farklı şekildedir.Open-Toe:

Open-Toe yani parmak uçları açık modeller ayağınız hava almasını sağlar. En büyük avantajı ise bir bağlama satın aldığınızda daha geniş ayak numarası aralığına hitap eder böylece teknenize bir adet board ve bağlama aldığınızda bir çok kişi wakeboard yapabilir.

Closed-Toe:

Closed-Toe yani parmak ucu kapalı olan modeller numara aralığı daha dar olduğundan dolayı ayağınıza tam olarak oturan modellerdir. Bu sayede board üzerinde ki kontrolünüz daha fazla olur. Bu tip bağlamaların diğer bir özelliği ise ayağınızı sıcak tutar ve kış aylarında wakeboard yapıyorsanız bu çok önemli bir noktadır.


MARKA  SEÇİMİ 


Wakeboard düzenli pratik isteyen, keyifli olduğu kadar oldukça emek isteyen de bir spordur. Wakeboard board ve bağlama fiyatları ise her ne kadar Wakeboard marka ve modellerine göre değişiklik gösterse de, belirli bir bütçeyi gerektirmektedir. Ülkemizde ve dünya'da Cable park'ların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu spora yeni başlayan kişilere önerimiz Wakeboard sporunu düzenli olarak yapmaya karar verdiğiniz anda hem kullanım güvenliğiniz ve keyfiniz açısından hem de kişisel gelişiminiz açısından kendi Wakeboard malzemelerinizi edinmenizdir. Bu sporu yaparken, Wakeboard malzemeleri olarak Wakeboard board ve Wakeboard bağlamasının yanı sıra üste giyilen Likra rushguard da önemli bir yer teşkil eder. Wakeboard malzemeleri seçimi konusunda, en başta yerli yabancı forum sitelerinden ve Wakeboard sporuyla ilgilenen arkadaşlarınızdan olmak üzere çeşitli kaynaklardan detaylı bir araştırma yaparak bir karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Freedom Mağazalarımızda bulabileceğiniz Amerikan markası Gator Wakeboards modelleri için linki tıklayabilirsiniz.
 
Son olarak, bu yazıda paylaşmış olduğumuz tavsiyeler ve teknik bilgiler, kullanılan Wakeboard ekipmanlarının uyumluluğuna ve kişisel kullanıma göre farklılıklar gösterebilir.
 
İyi sürüşler! :)

FREEDOM
www.freedom.com.tr


bankalar
projesoft


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.